Nubuk Koltuklar Kullanışlı Mı?

Mobilyalar uzun süre kullanılan eşyalar oldukları için alırken ince eleyip sık dokumak gereklidir. Mobilyalar uzun süre kullanılan eşyalar oldukları için alırken ince eleyip sık dokumak gereklidir. Bu nedenle bir koltuk alınırken türü seçildikten sonra seçilmesi gereken diğer özellik kumaş olmaktadır.

 Mobilyalar uzun süre kullanılan eşyalar oldukları için alırken ince eleyip sık dokumak gereklidir. Mobilyalar uzun süre kullanılan eşyalar oldukları için alırken ince eleyip sık dokumak gereklidir. Bu nedenle bir koltuk alınırken türü seçildikten sonra seçilmesi gereken diğer özellik kumaş olmaktadır. Birçok farklı kumaş çeşidi vardır ve bunlardan biri de nubuk kumaştır. Son yıllarda birçok mobilyada kullanılmasına rağmen ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Peki nedir bu nubuk?

Nubuk bir deri türüdür ve işlenmiştir. Yani yüzeyi zımparalanarak şekillendirilmiş bir deri kumaştır. Nubuk kumaşın kolay şekillendirilebilir olması onun endüstriyel alanda kullanımını arttırmıştır. Bu sayede birçok farklı ürünün yüzeyinde nubuk kumaş kullanılmaktadır.

Nubuk Kumaş Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Sıvıyı emmeyen bir yapıda olması sayesinde üzerine dökülen ürünler leke kalmadan kolayca temizlenecektir. Büyük lekelenmeler olsa da doğru temizlik ürünleri le temizlendiğinde leke kalmayacaktır.
  • Isıya dayanıklı bir kumaştır. Bu sayede çok farklı alanlarda kullanım kolaylığı sağlar.
  • Nubuk kumaşlar diğer kumaşların aksine kullandıkça güzelleşmektedir.
  • Çabuk yıpranmaz. Döşemede kullanılan en dayanıklı kumaşlar arasında yer alır.

Nubuk Kumaş Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

  • Diğer kumaş türlerine göre biraz daha pahalı bir kumaştır.
  • Çok fazla renk seçeneği yoktur. Bu durum az tercih edilmesine neden olmaktadır.
  • Nubuk kumaş bir deri kumaş türü olduğu için hava geçirgenliği azdır ve uzun süreli kullanımlarda terleme yapabilmektedir.

Son Yılların Modası

Doğal bir kumaş olması, dayanıklı olması, su geçirmemesi gibi özellikleri sayesinde nubuk kumaşların kullanım alanları bir hayli artmaktadır. Özellikle son yıllarda işletmelerde ve popüler mekanlarda en sık tercih edilen kumaş türüdür. Suni kumaşlara göre uzun ömürlü olması ayrıca ortama farklı bir hava katması iç mimarların tercih sebepleri olmaktadır.

Ev dekorasyonunda önceleri çok sık tercih edilmeyen nubuk kumaş yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır. Renk skalasının az olması nedeniyle fazla kullanmayan nubuk koltuklar şimdilerde soyut renklerin tamamlayıcı özelliği sayesinde daha sık tercih edilmektedir. Ayrıca deri dekorasyonlara çok yakışan patchwork halılar ile de uyumu evlere farklı  bir hava katacaktır.

Birçok ünlü ev tasarımında tercih edilen nubuk koltuklar kullanıldıkları ortamlara farklı bir hava katmaktadırlar. Özellikle chester tarzı koltuk modellerinde tercih edilen nubuk kumaş, bu koltuk ile kalite algısını yükseltmektedir. Evlerinde modern tarzda dekorasyon yapmak isteyen tercih etmek isteyecekleri bir kumaş türüdür. Ancak maalesef ki avangard ve klasik tarza uygun bir kumaş değildir.

Kullanıcılar için en büyük dezavantajlarından biri de fiyatı olan nubuk kumaş evlerinizi güzelleştirmeniz için modern tasarımlarla birlikte 2019 yılı dekorasyon trendlerinde yerini alıyor. Sizde soft renk tablolar ve aksesuarlar ile nubuk kumaşları oturma odalarınızda ya da salonlarınızda tercih edebilirsiniz. Hem doğal hem de dayanıklı olan nubuk kumaşı koltuklarınızda tercih etmek, ilk başta fazla ödeseniz de zaman içerisinde daha karlı olmanızı sağlayacaktır.