Avangard Mobilya Modası

Avangard mobilya modası geçmişi günümüze taşıyarak evlerimizde nostalji hissi yaratan mobilyalardır. Özellikle son yıllarda salon dekorasyonlarında ya da oturma odası dekorasyonun da karşımıza sıklıkla çıkmaktadır.Avangard mobilyalar klasik mobilyaların ağır oymalarına karşın hafif oymalar ve desenler kullanılarak üretilen mobilyalardır. Kültürel olarak genellikle elegan ve gösterişli ürünleri sevdiğimiz için avangard mobilyayı dekorasyonlarımızda daha sık kullanmaktayız.

 Tıpkı giyim modalarında olduğu gibi dekorasyon modasında da tek bir star parça seçilmelidir. Avangard mobilya kullanılarak yapılan dekorasyonlarda star parça mobilyalar olacağı için ev içerisinde seçeceğiniz diğer parçalar mobilyaları sabote etmemelidir. Başlangıçta dikkat edilmesi gereken konu ev dekorasyonunda bütünlüğü yakalayabilmektedir. Bunu avangard tarzda yakalayabilmeniz için de parçaları birbiri ile yarıştırmamanız gereklidir. Tercih ettiğiniz ürünlerin hiçbiri mobilyalarınızın önüne geçmemlidir.

Avangard Tarzda Perde Seçimi:

Perdeler mobilyaların tamamlayıcısı aksesuarlardır. Avangard tarzda perde seçilirken tüllerin genellikle sadece olması gereklidir. Kullanılacak fon perdeler ise Koltuk takımını destekleyici ve bir bütünlük oluşturucu şekilde olmalıdır. Fon perde seçerken ya mobilyalarınızın baskın rengini tercih etmelisiniz ya da koltuklarınızda en az bulunan rengi tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz perde kumaşının, deseninin ve tonunun genel hava ile uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Halı Tercihi

Avangard mobilya ile döşenmiş olan odalarınızda halı tercihlerinizin ilk sırasında mutlaka dokuma halılar yer almalıdır. Halı renginizi seçerken koltuklarınızla kontrast yakalayabilmek için cila renklerini dikkate almalısınız. Açık renk mobilyalarda koyu renk, koyu renk mobilyalarda ise açık renk halılar tercih etmelisiniz. Halı renginiz koyu ya da açık fark etmeksizin soft tonları seçmeli ve sert tonlardan kaçınmalısınız.

Oda Aksesuar Tercihleri

İlk olarak odalarınızda avangard mobilya ile birlikte avize kullanmak istiyorsanız avizelerinizin mutlaka cam olmasına dikkat etmelisiniz. Cam avizeler oda dekorasyonunda ön plana çıkmayacağı ve avangard mobilyanızla bütünlük sağlayacağı için dekorasyonunuzu olumsuz etkilemeyecektir. Bunun yanında avizenizin büyüklüğü mutlaka oda büyüklüğünüz ile orantılı olmalıdır. Küçük odalarda büyük avize kullanımı odalarınızın sıkıcı ve basık görünmesine neden olacaktır.

Mobilya aksesuarı tercihi yaparken de tercihlerinizi cam ve porselen eşyalardan yana kullanmalısınız. Oda içerisinde yer alacak masa ya da konsol gibi ürünleri gondol tarzında yani yatay tercih etmeniz odanızın bütünlüğünü sağlayacaktır. Bu tür dekorasyonlarda kullanacağınız dikey eşyalar çok ön plana çıkacağı için dekorasyon bütünlüğü bozabilmektedir.

Odanızın büyüklüğü ya da küçüklüğü fark etmeksizin avangard mobilyaları tercih edebilirsiniz. Ancak eşyalarınızı konumlandırırken oda trafiğini dikkate almalı ve trafiği engellemeyecek şekilde yerleştirmelisiniz. Yemek odalarında ise odanın işlevselliği ön planda olacağı için işlevselliği bozmayacak şekilde yerleştirmeniz uygun olacaktır.

Avangard mobilya ile birlikte duvar kağıdı kullanımı çok önerilmez. Çünkü odanın odak noktasının mobilyalar olması istenir. Eğer duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız, sadece tek bir duvarda kullanmanız önerilir.