Çağdaş Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Ev dekorasyonu son 5 yıl içerisinde bir hayli gelişmiş bir kavramdır. Önceden insanlar sadece işlerini görmesi için mobilya tercihlerini yaparlarken şimdilerde ise aynı zamanda da zevklerini yansıtmak için mobilya tercihi yapmaktadırlar.

Ev dekorasyonu son 5 yıl içerisinde bir hayli gelişmiş bir kavramdır. Önceden insanlar sadece işlerini görmesi için mobilya tercihlerini yaparlarken şimdilerde ise aynı zamanda da zevklerini yansıtmak için mobilya tercihi yapmaktadırlar.Durum böyle olunca birçok farklı dekorasyon akımına olan ilgi bir hayli artmıştır. Ancak günümüzde en baskın olarak tercih edilen dekorasyon akımı çağdaş ev dekorasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki çağdaş ev dekorasyonu nasıl yapılır, hangi renkler tercih edilmelidir?

Çağdaş Ev Dekorasyonunda Renkler

Ev dekorasyonlarında genellikle en çok zorlanan konu renk uyumunu yakalayabilmektedir. Çağdaş ev dekorasyonu renkler konusunda diğer dekorasyon akımlarına göre daha rahattır. Ancak unutulmamalıdır ki çağdaş ev dekorasyonunda temel motto sade olmaktır. Peki renkleri nasıl kullanabiliriz? İlk olarak beyaz, siyah, gri gibi renklere sahip olarak aldığınız koltuk takımınızın yastıklarını renkli olarak tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra duvarlarınızda kullanacağınız tablolarda mavi, kırmızı veya sarı renkleri tercih edebilirsiniz.

Mobilyalarınızı alırken genellikle koyu renk tercihinde bulunmanız gereklidir. Aksesuarlar ile odalarınızın havasını değiştirmeniz önerilir. Çağdaş ev dekorasyonunda gri ve ahşap tonları, petrol mavi ve ahşap tonları, beyaz ve mavi tonları çok tercih edilmektedir.

Çağdaş Dekorasyonu Evinizde Uygulayabileceğiniz Adımlar

Evlerinizin dekorasyonunu komple olarak değiştiremiyorsanız kısım kısım değişiklikler yaparak zamanla istediğiniz dokuyu oluşturabilirsiniz. Çağdaş dekorasyonu evinize uygulayabileceğiniz adımlar:

  • Perdelerinizde tek renk ve geometrik desenlerin bulunduğu kumaşlar tercih etmek sizler için ilk adım olabilir.
  • Koltuk takımlarınızda sevdiğiniz aynı zamanda da sakin bir rengi tercih edebilirsiniz. Koltuk takımlarınız bu kadar sade iken kırlentleriniz ya da aksesuarlarınız ile odalarınızı renklendirebilirsiniz.
  • Ev dekorasyonunda en vazgeçilmez parçalardan biri de avizeler olmaktadır. Geçmişte tercih edilen cam avizeler çağdaş dekorasyonda yerini metal ve geometrik şekilli avizelere bırakmıştır.
  • Renk tercihlerinizi yaparken bazen birbirine çok zıt renkleri de tercih edebilirsiniz. Özellikle bu renklerde tercih edeceğiniz aksesuarlar ile evlerinize farklı bir hava katabilirsiniz.
  • Çağdaş dekorasyon stili ile ev dekore etmenin ruhsuz bir ev oluşturmak olduğunu düşünmemelisiniz. Bu nedenle duvarlarınıza ya tablolar ya da duvar kağıtları ile renk vermelisiniz.
  • Köşeleri çok sivri olmayan komodin ya da orta sehpası gibi ürünlere ev dekorasyonlarınızda yer verebilirsiniz.
  • Eğer imkanınız varsa yer döşemelerinizde yapacağınız değişikliklerinde evinize farklı bir hava katacağını unutmamalısınız. Çağdaş ev dekorasyonunda yer döşemesi olarak genellikle ahşap ürünler tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra koyu renklerde ve damarları olan mermer ya da granit döşemeleri de tercih edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra son yıllarda tüm dekorasyonlarda sıkça tercih edilen ahşap ürünlere oturma odalarınızda ya da salonlarınızda yer verebilirsiniz. Hem çağdaş ev dekorasyonu hem de 2019 yılı trendleri bu sene evlerin birbiri ile zıt ürünlerle dekore edeceğini işaret ediyor unutmayın.