Ev Dekorasyonunda Renk Uyumunu Nasıl Yakalarım?

v dekorasyonunda kullanacağınız renkler aynı zamanda sizin zevklerinizi ve ruh halinizi de yansıtacaktır.Ev dekorasyonunda renk uyumu yakalamak genellikle insanların en çok zorlandıkları konulardan biridir. Renk uyumları dekorasyonun temelini oluşturmaktadır ve doğru renk uyumu sağlandığında evleriniz mükemmel bir görünüme kavuşacaktır.

Ev dekorasyonunda renk uyumu yakalamak genellikle insanların en çok zorlandıkları konulardan biridir. Renk uyumları dekorasyonun temelini oluşturmaktadır ve doğru renk uyumu sağlandığında evleriniz mükemmel bir görünüme kavuşacaktır. Ev dekorasyonunda kullanacağınız renkler aynı zamanda sizin zevklerinizi ve ruh halinizi de yansıtacaktır.

Evinizde Hangi Mesajı Veriyorsunuz?

Az önce de belirttiğimiz gibi dekorasyonda tercih edeceğiniz renkler sizin ruh haliniz ve zevklerinizi yansıtır. Sizde ev dekore ederken ilk olarak evde nasıl bir hava yaratmak istediğinize ve hangi mesajı vermek istediğinize karar vermelisiniz. Bu kararı verdikten uyum tablosu üzerinden istediğiniz renklerin kombinasyonunu doğru şekilde yapabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda koyu renkler tercih etmek istiyorsanız mutlaka evinizin iyi ışık aldığından emin olmanız gereklidir. Özellikle büyük camları olan odalarda koyu renk mobilyalar tercih edilmektedir. Küçük ve daha az ışık alan odalarda ise açık renklerin uyumunun yakalanması odayı daha ferah ve geniş gösterecektir.

Renk Kombini İçin Bazı Fikirler

Renk kombinleri yaparken ilk olarak odanızda tercih edeceğiniz ana renkleri seçmeli ve diğer renkleri bunlar etrafında şekillendirmelisiniz. İşte birkaç renk için uyumu sağlayacak dekorasyonu yapmanıza yardımcı fikirler:

Siyah ve Koyu Dekorasyonlarda Renk Uyumu:

Yukarıda da belirttiğimiz gibi koyu renk dekoratif ürünler kullanacağınız odaların mutlaka iyi aydınlanıyor olmasından emin olmanız gereklidir. Siyah renkle yaptığınız dekorasyonlara şıklık katmak için:

  • Siyah renk dekorasyonun kontrastını sağlamak için gri ya da beyaz renkleri tercih edebilirsiniz.
  • Duvarlarınızda da koyu ve açık uyumunu yakalamanızın çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Eğer koyu renk duvarlara sahipseniz açık renk tablolar, açık renk duvarlara sahipseniz koyu renk tablolar kullanmalısınız.
  • Aksesuarlar ve halılar ile mekana aydınlık katabilirsiniz.

Bej ve Kahve Ağırlıklı Dekorasyonlarda Renk Uyumu

Ev dekorasyonunda renk uyumu denilince akla ilk iki renk hiç şüphesiz bej ve kahve olmaktadır. Ancak bu iki renk birlikte çok hareketsiz olacağı için aşağıdaki yollar ile canlandırabilirsiniz:

  • Hardal sarısı, şarap kırmızısı ya da yeşil tonları hem ortamın sıcak görünmesine hem de dekorasyonun canlanmasına yardımcı olacaktır.
  • Halı ve perdelerde kullanacağınız desenler odanıza hareket katmanıza yardımcı olacaktır.
  • Sehpa ve tablo gibi aksesuarlar mekanınızın durağanlığının giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Mavi Tonlarda ki Dekorasyonlarda Renk Uyumu

Mavi tonlar genellikle stresi azaltmaya ve morali yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Mavi tonlarda renk uyumunu yakalamak için:

  • Mavi diğer renklerle kolay eşleşebilen bir renktir. Odalarınızda kırmızı ve beyaz renklerini de kullanarak mükemmel bir ahenk oluşturabilirsiniz.
  • Mavi ile yeşilin uyumu geçmişten bugüne bilinmektedir. Mavi ve yeşili kombinleyerek görsel açıdan zengin bir mekan yaratabilirsiniz.
  • Eğer yüksek enerjili bir alan tasarlamak istiyorsanız mavi ile birlikte koyu renkleri dekorasyonda tercih etmelisiniz.

Dekorasyonunuzun neyi yansıtmasını istediğinize karar verdikten sizde renk uyumunu daha kolay sağlayacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle ilk adım olarak dekorasyon için tarzınıza karar vermeniz olacaktır.